Uczestnicy programu postrehabilitacji mieszkają wspólnie na zewnątrz Ośrodka w mieszkaniu readaptacyjnym Ośrodka, co daje im wzajemne poczucie wsparcia i bezpieczeństwa przed zagrożeniami trzeźwości.
Program przeznaczony jest dla:
- osób, które ukończyły pełen cykl terapii w Ośrodku
WARUNKI UCZESTNICTWA W PROGRAMIE:
- pozytywna opinia społeczności, terapeutów i kierownictwa Ośrodka,
- przygotowana przez pacjenta, jeszcze w trakcie jego uczestnictwa w podstawowym programie leczenia, zorganizowana forma jego aktywności zewnętrznej poza Ośrodkiem,
- podjęcie przez pacjenta pracy zawodowej lub nauki oraz kontynuowanie tych aktywności w sposób ciągły,
- zdolność do samodzielnego pokrywania przez pacjenta swych podstawowych potrzeb materialnych z zarobków, rent, zasiłków itp.
CEL PROGRAMU:
Udzielanie wszechstronnego wsparcia pacjentom w rozpoczęciu przez nich samodzielnego życia poza Ośrodkiem bezpośrednio po ukończeniu podstawowego programu terapii.
W tym okresie terapii pacjent jest skoncentrowany głównie na swojej aktywności na zewnątrz Ośrodka /na pracy zawodowej lub nauce, do czego jest zobowiązany/, na relacjach rodzinnych, z osobami bliskimi i z szerszym środowiskiem zewnętrznym. Pacjenci są całkowicie samodzielni /podejmują niezależne decyzje dotyczące ich spraw życiowych/.
Długość uczestnictwa w programie postrehabilitacji jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od jego aktualnej sytuacji życiowej może być korygowana, ale nie może przekraczać 6 miesięcy.
Program realizowany jest dla każdego uczestnika poprzez:
- terapię indywidualną
- terapię grupową /odbywającej się raz w tygodniu w mieszkaniu readaptacyjnym
- zajęcia edukacyjne na temat nawrotów choroby
- uczestnictwo w zebraniu grupy leczenia podstawowego w Ośrodku
- udział w spotkaniu grupy samopomocowej AN lub AA
W ramach realizacji programu postrehabilitacji kontynuowana jest terapia i edukacja rodzin pacjentów.
Praca terapeutyczna odbywa się przy okazji rodzinnych odwiedzin pacjenta w mieszkaniu readaptacyjnym i przybiera formy sesji terapeutycznych poświęconych konkretnym problemom w relacjach rodzinnych pacjenta, wyjaśnianiu tych relacji, wzajemnych oczekiwań itp.
Terapia rodzinna prowadzona w ramach programu postrehabilitacji ma również charakter spotkań edukacyjnych z rodzinami pacjentów poświęconych np. teorii współuzależnienia, komunikacji itp.